8 ADIMDA DİŞ PLAKLARINIZDAN DOKTORSUZ KURTULUN

0
51
turkey times diş sağlığı ağrısı
turkey times diş sağlığı ağrısı

Halk arasında diş taşı gibi bir anlamı olan diş tartarı birçok insanın en büyük problemlerinden birisidir. Diş tartarı dişinize, diş etlerinize, diş dolgularınıza ve protezlerinize tutunarak oluşabilen, yapışkan ve yumuşak zararlı bakterilerin olduğu tabaya diş tartarı denir. Diş tartarı tükürüğümüzde olan mineraller yardımıyla sertleşir ve tabaka haline gelir. Eğer diş tartarına önlem almaz iseniz birçok ağız ve diş hastalığına karşı korumasızsınız demektir. Ağzınızda diş taşının oluşmasını engellemek gibi bir düşünceniz var ise aşağıdaki yöntemlerimize göz atıp deneyebilirsiniz.

Düzenli Diş Fırçalama

Diş tartarının oluşmasını engellemenin en önemli yolu düzenli olarak dişlerimizi fırçalamaktır. Diş fırçasını düzenli kullanmak dişin üstündeki plak tabakasının oluşmasını engelleyecektir. Diş uzmanlarının önerilerine göre dişlerimizi günde en az 2 kez, mümkünse 3 kez fırçalamalıyız. Bu günlük diş bakımı plak ve tartarın oluşmasını engelleyecektir.

Gargara Kullanmak

Diş tartarı ve plağını engellemenin en önemli yollarından birisi de ağız gargarası kullanmaktır. Dişlerimizi fırçaladıktan sonra düzenli olarak gargara kullanmamız uzmanlar tarafından önerilmektedir. Ağız gargaraları, diş plağını daha kolay çözmemize büyük derecede yardımcı olur. Düzenli olarak kullanmamız ağız ve diş sağlığımıza büyük oranda pozitif etki edecektir.

Diş İpi Kullanmak

Diş ipi, diş plağının engellenmesinde çok büyük rol oynar. Diş fırçaları, yapısı itibariyle dişimizin çevresindeki yemek artıklarını yeterince iyi derecede temizleyemez. Günlük hayatta, şekerli ve nişasta kullanılarak imal edilen şeyleri tüketen insanların kesinlikle uygulaması gerekir. Uzmanlar tarafından günde en az 1 defa kullanmamız önerilir.

Şekerli Gıdalar Tüketmemek

Yukarıdaki uyguladığımız etmenlerin yanı sıra çok fazla şeker ve nişastalı ürünler tüketmemeliyiz. Aslında ek olarak vücudumuza zararlı olan şeyler genellikle dişlerimize de zararlıdır. Asitli meşrubatlar, içinde şeker ve nişasta bulunduran yiyecekler diş tartarı oluşmasında büyük etki sağlar. Bu yiyecek ve içecekleri tüketsek bile diş bakımımızı hemen yapmaya özen göstermeliyiz.

Diş Hekimine Düzenli Olarak Gitmek

Diş hekimlerinden yardım almak, ağız ve diş sağlığımız için büyük bir önem arzu eder. Dişlerimizi düzenli olarak kontrol ettirmek, tartar oluşumu ve herhangi bir sağlık probleminize erken önlem almanızı sağlar. Güzel ve sağlıklı bir gülüş istiyorsanız senede birkaç kez kontrole gitmenizi öneririz.

Sigara İçmemek

En çok şeylerden biri olmasına rağmen sağlığa ve ağız bakımımıza zarar veren şeylerin en başında sigara gelir. Sigara, diş tartarı oluşumunda ve ağız kokusunda en başta gelir. Sigara kullansak bile hemen ardından ağız bakımımızı düzenli olarak yapmalı ve aksatmamalıyız.

Anti-Plak Diş Macunu Kullanmak

Diş macunu seçimi pek önemli olarak gözükmese de aslında kritik bir öneme sahiptir. Plaklar tartar oluşumunun birinci aşamasıdır. Bu yüzden diş macunumuzu bunu bilerek seçmeliyiz. Kaliteli bir anti-plak diş macunu kullanmak ağız ve bakım sağlığımız için atacağımız en büyük adımdır.

Elektrikli Diş Fırçası Kullanmak

Ağız ve diş bakımımız için son olarak makinelerden yardım alacağız. Elektrikli fırçalar, normal diş temizleme fırçalarına göre daha temiz ve verimlidir. Normal diş fırçalarının erişemeyeceği yerlere erişir ve temizler. Uzun vadede ağız ve diş bakımımız için önemli bir kritere sahiptir.

Turkey Times

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz