Anne Sütünü Arttırma Yöntemleri

0
92
turkey times anne sütü bağışıklık
turkey times anne sütü bağışıklık

Anne sütü, bebeklerin ilk aylarında gereksinim duydukları tüm besin ögelerini içerecek bir yapıdadır. İçeriğinde bulunan demir, protein, çeşitli vitaminler ve bebeği enfeksiyonlardan koruyacak maddeler ile anne sütü, özellikle ilk altı ay bebekler için çok gereklidir. Bebeği enfeksiyondan koruyan, bağışıklık sistemini güçlendiren en önemli besin olan anne sütü, zaman zaman azalabiliyor. Süt giderek azalığında bebek doymadığı ve gereksinim duyduğu besin ögelerini yeterince alamadığı için anne sütünü bırakma gibi durumlarla karşılaşılabiliyor. Bebeklerinin daha uzun süre kaliteli bir şekilde anne sütü almasını isteyen anneler, anne sütünü artırma amacıyla çeşitli yollara başvuruyorlar.

Ülkemiz kültüründe doğum yapan kadınlara lohusa şerbeti içiriliyor. Bunun yanı sıra aile büyükleri tarafından emziren annelere, süt yapımını artırdığı söylenen bol kalorili yiyecekler yedirilebiliyor. Aslında anne sütünü artırmak çok zor değil. Zaten doğum kiloları ile başı dertte olan emziren annelerin, süt yapsın diye ağır yiyecekler yemesine gerek yok.

Anne Sütü Miktarını Neler Etkiler

Anne sütü üretimi, öncelikle annenin sağlığı, beslenmesi ve psikolojik durumuyla yakından ilgilidir. Üzülen ve stres altındaki annelerin sütünün azaldığını mutlaka duymuşsunuzdur. Annenin psikolojik durumu süt miktarını doğrudan etkilediği için annelerin huzurlu, sakin ve stressiz olmaya çalışmaları gerekiyor. En azından bazı olayları çok büyütmeden sakinlikle karşılamaları gerekiyor. Anne sütünü artırma yöntemlerinden en önemlisi annenin ruhsal durumunun iyi olmasıdır.

Bununla beraber süt miktarında etkili olan diğer faktörleri;

 • Annenin fiziksel olarak yorgun olması
 • Sigara ev alkol kullanımı
 • Emzirmenin seyrek ve düzensiz bir şekilde yapılması
 • Annenin kullandığı bazı ilaçlar
 • Annenin hasta olması
 • Beslenme düzeni
 • Meme ucundaki yara, çatlak gibi şikâyetler
 • Doğum sonrası vücutta ödem oluşması
 • Hamilelik döneminin sorunlu olması
 • Asit ve kafein içeren içecekler
 • Nane gibi süt azaltan bitkilerin tüketimi
 • Düzensiz uyku
 • Yanlış emzirme
 • Emzirme sonrası memenin tam boşalmaması
 • Tek memeden emzirme
 • Anne sütü verilen bebeğe mama da verilmesi, olarak sayılabilir.

Anne sütü, bebeğin büyüme ve gelişmesi için hayati öneme sahiptir. Sütün azalması durumunda bebeklere genellikle meme verilmeye başlanıyor. Bu da bebek için aslında oldukça olumsuz bir durum. Herhangi bir hastalık ve mecburi durum olmadığı sürece anne sütünü azaltmamaya dikkat ederek bebeğinizi hastalıklardan ve enfeksiyondan koruyabilirsiniz. Emziren anneler, bu maddelere dikkat ederek sütlerinin azalmasının önüne geçebilir.

Anne Sütünü Artırmak İçin İpuçları

Anne sütünü artırmak, bebeği özellikle ilk altı ay anne sütü ile beslemek için oldukça önemlidir. Anne adayları, hamilelik sırasında emzirme ve anne sütü konularında bilinçlendirilirse, anne sütünü artırma ile ilgili konularda daha başarılı olurlar. Anne sütü konusunda emzirme en önemli etkendir. anne adaylarının mutlaka doğru emzirmeyi öğrenmesi gerekir. Doğumdan yarım saat kadar sonra ilk emzirme yapılmalıdır.

Anne sütünü artırmak ve besleyiciliğini yükseltmek için su tüketimi çok önemlidir. Emziren anneler günde 2-3 litre su tüketmelidir.

Emziren anneler, yeterli ve dengeli beslenmeli, şok diyetlerden uzak durmalıdır.

Mevsiminde olan taze meyveler tüketilmelidir. Süt ürünleri yulaf, tahıllar, kuru yemişler dengeli bir şekilde tüketilmelidir.

Bilinenin aksine çok şekerli yiyecek ve içecekler sütü artırmaz yalnızca annelere bolca kilo problemi yapar. Emziren anneler bunlardan uzak durmalı. Şerbetli, yağlı tatlılar yerine sütlü hafif tatlıları tüketmeliler.

Emziren anneler stres ve üzüntüden uzak durmalı, dinlenmeli bol bol uyumalıdır. Anne sütünü artıma yollarından biri de kaliteli uykudur.

Gece emzirmesinin süt oluşumunu artırdığı biliniyor. Bebeğinizi gece emzirin, emmiyorsa sütünüzü sağarak saklayın ki süt oluşumu tetiklensin.

ANNE SÜTÜNÜZÜ NASIL ARTTIRIRSINIZ ,SÜTÜNÜZÜN AZALMASININ SEBEBİ ?-Turkey Times

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz