Bankaların Kara Listesinden Nasıl Çıkılır?

  0
  73
  bankaların kara listesinden nasıl çıkılır ,ihtiyaç kredi,para,finanskolay kredi,hızlı kredi
  bankaların kara listesinden nasıl çıkılır ,ihtiyaç kredi,para,finanskolay kredi,hızlı kredi

  Bankaların Kara Listesinden Nasıl Çıkılır?

  Finansal pek çok işlem trafiğini bankalar üzerinden sürdüren şahıslar kimi durumlarda bankalar için sakıncalı (riskli) konumuna düşebilmektedirler. Halk arasında kara liste olarak adlandırılan bu durum para hareketlerini bankalar üzerinden gerçekleştirenler için oldukça büyük bir sorun.

  İvedilikle nakit ihtiyacı duyan ya da günlük kullanım için kredi kartı talebinde bulunan ama önceden getiremediği yükümlülükler yüzünden kara listeye alınanlar için bu kötü bir sürpriz diyebiliriz. Bankalar arası datalar uyarınca kişilerin finans hareketleri gözetlenmekte ve belli bir puantaj altına düşenler riskli ya da sakıncalı olarak değerlendirilmektedir. Gelişen teknoloji sayesinde bir insanın finansal kimliği çok kısa bir süre içinde ortaya çıkmakta ve eğer olumsuz ise kişinin talepleri reddedilebilmektedir.

  Pekâlâ, bu durum ve bu yafta sürekli peşimizde mi olacak? Bu duruma düşen on binlerce orta halli için mütevazi bir ev alma adına başvurusunu yapacakları kredi talepleri sürekli ret mi edilecek? Ya da günlük alışverişlerini kredi kartıyla bir derece öteleyen yüzbinlerce dar gelirli bu kara liste korkusundan nasıl yakayı sıyırabilecektir?

  Kara Liste Kayıtları

  Kişilerin kurumlar arası finansal hareketlerinin datası Merkez Bankası kayıtlarında yer almaktadır. Bu bir çeşit veri tabanıdır; ama bu veri tabanı istatiksel bilgiler veren hizmet sunmaz. Yaptığı kişileri kategorize ederek bir anlamda yaftalamaktır. Bazen öyle bir kategorizasyon içine düşersiniz ki; diyelim bir dolandırıcıyla aynı kefeye konulan kendi halinde bir memur, işçi ya da öğrenci olabilirsiniz.

  Bütün bunlar merkeziyetçi bir yapı içinde sıkı denetimler içerir ve gerçekten kara listeden yakayı sıyırmak pek basit değildir.

  Kara Listeden Aklanarak Çıkabilir miyim?

  Bu her ne kadar zor olsa da elbette bazı kapılar da aralık bırakılmıştır. Kanunlar nezdinde kurumlardan af dilemek bu noktada yeterli değildir. Yani bunun belli kıstasları vardır. Temel olan şu ki; geçmişteki bütün borçlarınızı ödeyebilmeniz gerekiyor. Bunun yanında güncel borçlarınızı da ödeyebilecek keyfiyette olmalısınız. Yani borçlarınızı ödeyemezseniz kara listenin derinliklerinde öylece sürüklenir durursunuz. Eğer ki borçlandığınız kurumlara borçlarınızı öderseniz, finansal sistemin parlayan yıldızlarından olur, size krediler vermek isteyen banka mensuplarınca köşe bucak aranır durursunuz.

  Yine de Merkez Bankasınca aklanma süreciniz bir çırpıda olmuyor. Borçlarınızı sıfırladığınız tarih bir çeşit milat olarak görülüp 5 yıla kadar uzayan bir sürede beklemeye alınıyorsunuz (finansal olanaklardan tekrar yararlanabilmek için). Bu 5 yılda sizlere düşen görev ise temiz bir sicili sürdürebilmeniz, ödeyemediğiniz borçlanmalara girmemeniz olacaktır. Son olarak belirtmeliyiz ki bu beş yıl sonunda dahi yine de bankalar arası bir kategorizasyonda şüpheli olarak görülebilirsiniz.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz