Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür

  0
  121
  turkey times,bebekler,anne sütü,bağışıklık
  turkey times,bebekler,anne sütü,bağışıklık

  Anne babaları en çok korkutan şeylerden biri, bebeklerde görülen yüksek ateştir. Bebeklerde ateş, geçmişten günümüze hep korkutucu olmuştur. Ateşin yol açabileceği havale gibi durumlar geri döndürülmesi mümkün olmayan problemlere yol açabilir. Düşürülemeyen yüksek ateş yüzünden ölümle sonuçlanan vakaların bile görülmesi, ebeveynlerin ateşten bu kadar çok korkmasının nedenini açıklıyor. Bebeklerde çok sık görülen ateş, kimi zaman kolaylıkla düşürülebilirken kimi zaman ciddi hastalıkların belirtisi olup kolay kolay düşürülemeyebiliyor.

  Bebek ve çocuklarda ateşin yükselmesi, vücuda giren mikroorganizmaların çoğalmasını engelleyen bir olaydır. Yani ateş, bağışıklık sisteminin vücudu korumaya yönelik önleminin neticesidir. Dolayısıyla düşürülemeyen ateş, bağışıklık sisteminin savaş verdiğini gösterir ve doktor müdahalesi gerektirir.

  Bebeklerde Ateş Yükselmesinin Nedenleri Nelerdi

  Bebeklerde ateş görülmesinin çeşitli nedenleri vardır.

  • Alt ve üst solunum yolu enfeksiyonları
  • İshal
  • Mide ve bağırsak enfeksiyonları
  • Menenjit
  • Zatürre
  • İdrar yolu iltihabı
  • Kas iltihabı
  • Orta kulak iltihabı
  • Romatizmal hastalıklar, gibi sebeplerden ateş yükselmesi görülür. Bu sebeplerden oluşan ateş 3-4 gün sürebilir. Eğer ateş 1 hafta ve daha uzun sürüyorsa tüberküloz, tifo gibi hastalıklardan şüphe edilir. Kısa süreli ateşler için evde hızlıca önlem alınmalı, evdeki çabalarla ateş düşürülemediği takdirde doktora başvurulmalıdır. Bebeklerde diş çıkarma ve aşı dönemlerinde de ateş meydana gelebilir. Bu tür ateş yükselmeleri genellikle evde bazı yöntemlerle kısa sürede düşürülebilir.

  Bebeklerde Ateş Görüldüğünde Ne Yapılmalı

  Bebeklerde ateş çeşitli sebeplerle yükseldiğinde, ebeveynler öncelikle bebeğin ateşini ölçmeli. Ateş ölçümü doğru bir şekilde yapılarak doğru sonuç alınmalıdır. Yeni doğan bebekler ve 6 yaşa kadar olan çocukların ateşi; koltuk altı, rektal veya deriden ateş ölçme yöntemi ile ölçülebilir. Bu ölçümlerde 37-38 derece arası değerler normal kabul edilir. Bu derecelerde, bebeğin üzeri ince giydirilmeli, ortam ısısı düşürülmelidir. Ateş düşürücü fitiller kullanılabilir. Bir müddet sonra ateş düşmüyorsa mutlaka doktora başvurulmalı gerekli müdahaleyi doktor yapmalıdır.

  Yüksek ateşe ishal ve kusma eşlik ederse ve ateş 38-39 derecelere gelmişse panik yapmadan hemen doktora başvurulmalı ve ateşin kaynağı öğrenilmelidir. Bebek ve çocuklarda yüksek ateş görüldüğünde sirkeli ve aspirinli suya bez batırarak yapılan uygulamalar, ateşin daha zor atılmasına sebep olur. Bu yöntemlerden kesinlikle uzak durulmalıdır.

  Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür

  Bebeklerde ateş yükselmesi durumunda aileler paniğe kapılmadan doğru müdahaleyi yapmalıdır. Ateş yükselmesi kimi zaman basit bir sebepten kaynaklanabilirken, kimi zaman ciddi bir hastalık belirtisi olabilir. Ebeveynler ateşi ölçerek, eşlik eden belirtilere göre, evde ateş düşürme yöntemlerini kullanabilirler. Bu yöntemleri kullanabilmek için ateşin kısa süreli olması, 37-38 derece arasında olması ve ishal, kusma gibi belirtilerin olmaması gerekir. Bu belirtiler ve 38 dereceden yüksek ateş görüldüğünde vakit kaybetmeden bebeğin üzerindekiler çıkarılıp ince bir şeyler giydirilerek doktora başvurulmalıdır.

  Diş çıkarma ve aşı gibi sebeplerle, hafif hastalıklara bağlı ateş yükselmelerinde ise öncelikle oda ısısı düşürülmeli, bebeğin üzerindekiler çıkarılıp ince bir örtü örtülmeli. Ateş düşürücü fitil kullanılmalıdır. Ani ateş yükselmesi durumunda bebeğin başını suya sokmadan ılık bir duş aldırılması, vücut ısısını düşürmeye yardımcı olacak hızlı bir önlem olabilir. Bebek veya çocuklarda, yaşına bağlı olarak ateş düşürücü şuruplar kullanılabilir. Bebek 3 aylıktan daha küçükse mutlaka tüm ateş yükselmelerinde doktora başvurulmalıdır.

  Bebeklerde ateş görüldüğünde, yüksek ateşe bazı farklı belirtilerde eşlik edebilir. Deri döküntüleri, zor nefes alıp verme, huzursuzluk, öksürük, ishal, kusma, idrarda değişiklik, bıngıldakta kabarma, ağız kuruluğu gibi belirtilerin eşlik ettiği yüksek ateş durumlarında kesinlikle doktor müdahalesi gereklidir. Hiç vakit kaybetmeden ve paniğe kapılmadan doktora başvurulmalıdır.

  Bebeklerde Herhangi Bir Hastalık Durumunda Ateş Nasıl Düşürülür ?-Turkey Times

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz