Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir?

3
87

Aile hekimi değiştirme ihtiyacı çeşitli sebeplerden dolayı gerekebilmektedir. Adres değişikliği ya da mevcut olarak üzerine kayıtlı bulunan aile hekiminden memnun olmama durumlarından dolayı, kişiler hekim değiştirme yoluna gitmektedirler.

2010 yılından beri, Türkiye Cumhuriyeti’nde kayıtlı bulunan her bir insanın kayıtlı olduğu bir aile hekimliği vardır. Aileler ve kişiler, ikamet ettikleri adrese en yakın olan sağlık ocaklarına ve aile hekimlerine otomatik olarak atanmaktadır. Çünkü aile hekimleri, kişilerin ve ailelerin birinci basamaktaki sağlık danışmanlarıdır ve kişi için koruyucu önlemler alan kişidir. Zaman içerisinde meydana gelen çeşitli değişiklikler, aile hekimi ve sağlık ocağı değişimine neden olabilmektedir.

E-Devlet Üzerinden Aile Hekimi Değiştirme Başvurusu

Aile hekimi değiştirme başvurusunda bulunmak için, gerekli olan müdürlüğe gitmeden de işlemi gerçekleştirebilmek mümkündür. Ve bu işlem, E-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Bunun için öncelikli olarak gerekli olan şey; E-Devlet şifrenizdir. Eğer E-Devlet şifresi sahibi değil iseniz; PTT şubelerinden birine giderek E-Devlet şifresi talebinde bulunup, hızlıca edinebilirsiniz. Bu şifre alımından sonra, internet üzerinde E-Devlet Kapısı sistemine giriş yaparak, E-Nabız bölümünden aile hekimi değişim ve geçişi işlemlerini Aile Hekimi Değiştirme Formu’nu doldurarak başlatabilirsiniz.

E-Devlet üzerinden yapılacak olan aile hekimi değiştirme işleminin gerçekleştirilebilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır, bunlar:

 • Geçiş yapılmak istenen aile hekiminin üzerinde bulunan kayıtlı hasta sayısı 4.000 vatandaştan fazla ise, geçiş başvurusu yapılamamaktadır.
 • Bir kişi, 3 ay içerisinde bir kez hekim değiştirme hakkını kullandı ise, o ay üç ay içerisinde bir başka geçiş başvurusu talebinde bulunamaz.
 • Aile hekimini değiştirmek için belirli bir başvuru zamanı bulunmaktadır. Hekim geçiş tarihleri, her ayın 5’i ve 21’i arasında yapılmaktadır ve başvuru işleminin yapıldığı günün gecesi saat 23.59’da işlem onaylanır.
 • Her ayın 21’inden sonra yapılacak olan hekim değiştirme başvurusunun onayı, bir sonraki ayın 5’inde ve gece 23.59’da gerçekleşir.
 • Aile hekimi değiştirme başvurusu sonrasında, bu talepten vazgeçilmesi durumunda, onay zamanına kadar olan süre içerisinde talep geri çekilebilmektedir.
 • Aile hekimi değiştirme başvurusu işlemi yapılırken; yeşil renk ile gösterilen hekimlerin 3.500 ve altı hasta kaydının, sarı renk ile gösterilen hekimlerin 3.500 ile 4.000 hasta kaydının ve kırmızı renk ile gösterilen hekimlerin 4.000 hasta kaydının olduğu bilinmelidir. Böylelikle, kırmızı renk ile gösterilen aile hekimlerine geçiş başvurusu yapılamaz.
 • Aile Hekimine Başvurarak Geçiş İşlemi Yapmak
 • Kişiler ya da aileler, geçiş yapmak istedikleri aile hekimlerine başvurarak da başvuru işlemlerini yapabilmektedirler. Bu yöntem ile aile hekimi değiştirme süreci ise şu işlemektedir:
 • Geçiş yapılacak olan aile hekimine gidilir ve hekim tarafından verilecek olan üç nüshalık Aile Hekimi Değiştirme Formu doldurulur,
 • Bu başvuru formunun bir nüshası başvuran kişide, bir nüshası da aile hekiminde kalır. Geriye kalan bir nüsha da Toplum Sağlığı Merkezi’ne gönderilir.

Toplum Sağlığı Merkezine Başvuru Yapmak

Aile hekimi değiştirme işlemlerini yapabilmek için bir diğer yol da direkt olarak Toplum Sağlığı Merkezi’ne başvuruda bulunmaktır. Bu yöntem ile sürecin işlemesi şu şekildedir:

 • Hekim Değiştirme Talep Formu, başvuruda bulunacak kişi tarafından doldurulur ve başvurulacak olan doktorun da onayı alınır,
 • Her ayın en geç 25’ine kadar söz konusu olan Hekim Değiştirme Talep Formu İl Sağlık Müdürlüğü’ne ulaştırılır,
 • Toplum Sağlığı Merkezi, bir sonraki ayın ilk haftası içerisinde, üzerinden kaydı silinen aşle hekimine, kayıt sildirme bilgisini gönderir,
 • Her ayın 20’sine kadar olan süre içerisinde bütün formlar, Aile Hekimi Bilgi Sistemi (ahbs)’ne girilir.

3 YORUMLAR

 1. Öncelikle emeğinize sağlık. Bizlere güzel bilgiler ve yardımcı olmak amacıyla kendinizi de geliştirmek istemeniz çok güzel bi davranış Allah razı olsun. Araştırmanız bir çok insana yardımcı olacaktır çünkü bireyler Aile hekimi konusunda sıkıntı yaşıyor yani yeni evlenen çiftlerin Aile hekimini nereden değiştireceğini bilmediği ve bu konuda ne yapması gerektiği ile bir çok örnekle karşılaşmıştım sayenizde araştırıp bilgi edinecekler. Yüreğinize sağlık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here