Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar

0
34
dosya masrafsız kredi ,lolay kredi,dosya masrafı
dosya masrafsız kredi ,lolay kredi,dosya masrafı
dosya masrafsız kredi ,lolay kredi,dosya masrafı
dosya masrafsız kredi ,lolay kredi,dosya masrafı

Dosya masrafı, bankaların tüketicilere kredi verirken, tüketiciden tahsil etmiş olduğu bir ücrettir ve bu ücret Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliği tarafından belirlenmiştir. Ülkemizde, 2014 yılından beri uygulanmaktadır.

2014 yılı itibari ile finansman tahsis ücreti olarak adlandırılan bu ücret, halk arasında dosya masrafı olarak anılmaktadır. Dosya masrafı, bir tüketicinin bankadan çekmiş olduğu kredinin toplam tutarının en fazla binde beşi olmaktadır. Dolayısı ile bir tüketici, bir bankadan kredi çekiyorsa ve bu kredinin doya masrafı toplam miktarın binde beşinin üstünde ise, tüketici itiraz etme hakkına sahiptir.

Dosya masrafı, zaten nakit ihtiyacı olan kişilere yük olmaktadır ve bu nedenle kredi çekmek isteyenler dosya masrafsız kredi veren bankalar arayışına girmektedir. Fakat şunu belirtmek gerekir ki, dosya masrafı olmadan kredi veren hiçbir banka bulunmamaktadır. Ancak, bazı dönemlerde, bazı bankalar dosya masrafsız kredi kampanyaları yaparak bu duruma çözüm oluşturmaktadır. Bu kampanyalar dışında, dosya masrafı sürekli olarak uygulanan bir ücretlendirmedir.

Ülkemizde faaliyet gösteren ve dosya masrafsız kredi veren bankalar şunlardır:

  • Enpara
  • CEPTETEB
  • Halk Bankası
  • Fibabanka
  • Ziraat Bankası
  • Şekerbank

Bu bankalar arasında Enpara ve CEPTETEB dışında kalan bankalar, sürekli olmasa da yaptıkları kampanyalar ile dönemsel olarak dosya masrafsız kredi imkanını sunmaktadır. Bu bankaların ne zaman bu kampanyaları yaptığını, bankaların şubelerinden ya da çağrı merkezinden öğrenebilirsiniz.

Enpara, Finansbank’ın çatısı altında olan ve şubesiz bankacılık hizmeti veren bir bankasıdır ve birçok açıdan fırsatlar sunmaktadır. Dosya masrafsız kredi seçeneği de bu fırsatlardan bir tanesi olmaktadır. Enpara, birçok bankacılık hizmetinden, müşterilerini kesintisiz ve masrafsız faydalandırmaktadır. Ayrıca, Enpara’dan yararlanmak için kişilerin herhangi bir bankaya gitmesine gerek yoktur, başvuru ile banka yetkilileri kişilerin ikamet adreslerine gelerek işlemleri tamamlamaktadır.

CEPTETEB, yüzde 2,40 faiz ile dosya masrafsız kredi imkanını tüketicilere sunmaktadır. Ayrıca bu bankada da, Enpara gibi herhangi bir şubeye gitmeye gerek yoktur çünkü işlemler internet üzerinden online başvuru yapılarak başlamaktadır. Başvuru sonucunda, onaylanan durumlarda, banka hesabına para yatırılması işlemi gerçekleştirilmektedir.

dosya masrafsız kredi ,lolay kredi,dosya masrafı
dosya masrafsız kredi ,lolay kredi,dosya masrafı

1. Dosya Masrafı Nasıl Hesaplanır?

Finansman tahsis ücreti yani dosya masrafı, herkes için aynı değildir çünkü bankadan çekilecek olan kredinin miktarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Fakat bu ücretlendirme için bir sınırlama bulunmaktadır, bu sınırlama; bankadan çekilecek olan kredinin toplam miktarının en fazla binde beşi olmasıdır. Tüketiciler, yapacakları kabaca bir hesapla, bankadan çekmek istedikleri kredi miktarının binde beşini alarak bu ücretlendirmeyi önceden hesaplayabilirler ve bankanın bu ücretten daha fazla bir ücreti öne sürmesi üzerine itiraz haklarını kullanabilirler.

Çekilecek olan kredi miktarının en fazla binde beşi olması kuralına göre, 20 Bin TL kredi çekmek isteyen bir kişinin ödemesi gereken dosya masrafı 100 TL,1 00 Bin TL kredi çekmek isteyen bir kişinin ödemesi gereken dosya masrafı 500 TL ve 200 Bin TL kredi çekmek isteyen bir kişinin ödemesi gereken dosya masrafı 1,000 TL olmaktadır

.

2. Dosya Masrafsız Kredi Veren bankaların faiz Oranları Nedir?

Kampanyalar dahilinde, belirli zamanlarda dosya masrafsız kredi imkanı sunan bankalardan olan Ziraat Bankasının kredi faiz oranı;1,34, Fibabank’ın faiz oranı 1,50, Şekerbank’ın faiz oranı 1,40 ve Halkbank’ın faiz oranı ise 1,35’tir.

Dosya masrafsız kredi imkanı sunan bankalar, bazen farklı şartları yerine getirilmesini isteyebilmektedir. Örneğin, hayat sigortası yapılmasının karşılığında, kredi çekmek isteyen kişilere dosya masrafı zorunluluğunu şart koşmayan bankalar bulunmaktadır.

Bu bankaların dosya masrafsız kredi kampanyalarını öğrenmek ve bu fırsatlardan yararlanmak için çağrı merkezlerini arayabilir, bankaların şubelerine giderek gerekli bilgileri alabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz