Hukuk Fakültesi Öğrencileri İçin 7 Öneri

0
25
Özellikle son yıllarda ilgi duyulan fakültelerin başında hukuk fakültesi gelmektedir. Bunun yanı sıra ülkedeki hukuk fakültelerinin sayısı da gün geçtikçe artmaktadır. Bu iki durumun birleşmesiyle ortaya çıkan durum ise zaten birçok mezunun ve aktif çalışanın olduğu hukuk dünyasına her sene binlerce yeni mezun katılmasına sebep olmaktadır. Bu artan sayı içerisinde bir yer edinmek içinse öğrencilerin kendilerini ortalamanın üzerinde bir hukukçu olacak şekilde yetiştirmeleri gerekmektedir.

Özellikle son yıllarda ilgi duyulan fakültelerin başında hukuk fakültesi gelmektedir. Bunun yanı sıra ülkedeki hukuk fakültelerinin sayısı da gün geçtikçe artmaktadır. Bu iki durumun birleşmesiyle ortaya çıkan durum ise zaten birçok mezunun ve aktif çalışanın olduğu hukuk dünyasına her sene binlerce yeni mezun katılmasına sebep olmaktadır. Bu artan sayı içerisinde bir yer edinmek içinse öğrencilerin kendilerini ortalamanın üzerinde bir hukukçu olacak şekilde yetiştirmeleri gerekmektedir.

Bu yüzden üniversite hayatında dikkat edilmesi gereken bazı hususları sıralamak da fayda vardır.

Yargıtay Kararlarını Takip Etmek

Kanunların bir ülkenin damarlarını oluşturduğunu farz edersek, yüksek mahkeme kararları da o damarlarda akan kandır. Kanunlara ve ülkenin hukuk vicdanına ışık tutarlar. Bu yüzden bir hukuk öğrencisinin yapması gerekenlerin başında Yargıtay kararlarını düzenli şekilde takip etmektedir. Bunun için var olan internet tabanlı siteler olduğu gibi her ay yayınlanan dergiler de mevcuttur. Bu kaynaklardan birine üye olmak gerekli ihtiyacı kolayca karşılayacaktır. Bunun sayesinde de hukuk okurken görülen teorik bilgilerin mahkemelerde nasıl pratiğe döküldüğünü ve hukuk dünyasındaki sorunları, gereksinimleri de öğrenerek gelişime katkı sağlanması mümkündür.

Nasıl Öğrendiğinizi Çözmek

Hukuk fakültesinde kamu- özel hukuk ayrımı başta olmak üzere birçok farklı alanda ders bulunmaktadır. Bu derslerin büyük bir çoğunluğu yoğun emek ve uğraş isteyen türdendir. Derslerin yoğunluğu ve zorluğunun ortalaması üstü olması sebebiyle, ders çalışırken enerjinizi iyi kullanmalı ve dersleri en etkin şekilde öğrenmek için kendinize has bir sistem oluşturmanız gerekmektedir. Öyle ki çok sık görülen örneğiyle (A) öğrencisi iki saat çalışırken (B) öğrencisi aynı ders beş çalışmakta ve (A) öğrencisi daha yüksek bir puan alabilmektedir. Bunun nedeninin temasını basitçe açıklamak gerekirse, çok değil öz çalışmak diyebiliriz. Bu “öz” ise kişinin duyarak mı, şematik çizimle mi, anlatarak mı, çizerek mi veya başka bir yöntemle mi daha iyi anladığını çözmesinden geçmektedir. Aksi takdirde rastgele ve yığın halinde çalışmanın sonucu maalesef ortalama ve ortalama altı ile sonuçlanacaktır.

Fakülte Harici Etkin Olmak

Bu hususun iki temel nedeni bulunmaktadır. Birincisi hukuk sosyal bir bilimdir. Varoluşunu ve sonuçlarını yine toplumda bulmaktadır. Toplumdaki diğer meslek gruplarıyla ve farklı tipteki insanlarla tanışarak, bağ kurarak hukukun var olma nedenini algılama sürecini yaşamalı ve hukukçu olabilmek için gereken teorik bilginin var olma sebeplerini canlı olarak deneyimlemektir.

İkinci husus ise meslek hayatında çevre faktörünün önemli olması ve etrafınızda kaliteli insanlarla kaplayarak kişisel başarınıza öncül sebepler yaratmaktır.

Yabancı Dil Öğrenimi

Küresel dünyanın bir getirisi ve zorunluluğu olan yabancı dil bilmenin bir insan için ne kadar önemli olduğu aşikardır. Ancak geleceğin hukukçuları olarak, kanunlarımızın yabancı kaynaklı çeviriler olması sebebiyle yabancı ülkelerin hukuklarını takip edebilmek için yabancı dil bilmek çok önemlidir. Bunun yanı sıra AİHM gibi bağlı olduğumuz uluslararası mahkemelerin varlığı ileride içerisinde bulunacağız hukuki davaların çözümünde yabancı dil yardımıyla sizlere ışık tutacaktır.

Makale Okuma Alışkanlığı

Makaleler bilimsel yazılar olarak hukuk dünyasındaki ilerleyişi sistemli şekilde ele alan yapılardır. Makale okumanın belli başlı faydaları bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ise, herhangi bir konudaki can alıcı bilgileri bir kerede öğrenme fırsatı yaratır. Bunun yanı sıra uygun hukuki dili sayesinde hukuk Türkçenizi geliştirmeye yardımcı olur. Çok geniş konuları daha özet ve net anlattığı için çok önemli bilgi ile orta derecede önemli olan bilgi ayrımı yapmanızı sağlamak için birebirdir.

Yaz Stajları

Öğrenilen bilgilerin pratiğe nasıl uygulandığını öğrenmenin en iyi yolu onu denemek veya nasıl yapıldığını gözlemektir. Bu sebeple yaz aylarında herhangi bir hukuk bürosunda staj yapılması çok eğitici olacaktır. Ancak staj yapılacak büroyu seçerken sizleri “getir götürcü” olarak kullanmayacak ve sizlere bilgi öğretebilecek yerleri seçmenizde fayda vardır. Fakülte hayatınızın ilerleyen safhalarında yönelmek istediğiniz hukuk alanı oluşursa, buna göre bir yaz stajı bürosu seçerek daha verimli bir süreç yaşayabilirsiniz.

Yapılmaması Gerekenler

Doğru yolda ilerlerken yapılması gereken hususlar olduğu gibi yapılmaması gerekenler bilerek onlardan kaçınmak da sizlere çok şey katacaktır. Bunları kalem kalem sıralayacak olursak;

  • Derslere gitmemek; size birebir de duyma, soru sorma imkanınızı elinizde çevirmektir. Zira üniversiteye giriş sınavları sizlere söz konusu dersleri fiziken almanızı sağlamak için de vardır. Aksi halde derslere ait tüm materyaller dükkanlarda satılmaktadır.
  • Sadece sınava yönelik olmak, sınavları yüksek puanlarla vermek tabi çok önemlidir lakin meslek hayatınızda her türlü olayla karşılaşacağınız için dersin özünü ve mantığını anlamak için çalışmayı ihmal etmemelisiniz.
  • Hayatı kaçırmak, dersler ve geleceğiniz her zaman önemlidir. Ancak şu an zamanınız bir daha geri gelmeyecek bundan dolayı hayatınızın ve yaşınızın da gerekliliklerini yaparak yaşamın tadını çıkarmayı da ihmal etmemelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz