Şeker Hastalığı Belirtiler Ve Tedavi Yöntemleri

0
64
turkey times şeker hastalığı diyabet
turkey times şeker hastalığı diyabet

Şeker hastalığı ya da bir diğer ismi ile diyabet. Midenin arka kısmında bulunan pankreas bezinin yeteri kadar insülin salgılayamaması veya salgılanan insülin miktarının yeterli olmaması, etkisiz olması gibi nedenlerle ortaya çıkan bir hastalıktır. İnsülinin ana görevi kan şekerini düzenlemektir. Ancak yetersiz kaldığı zaman vücuda giren şeker, hücrelere aktarılamaz ve kanda kalır. Hücrelerin şeker ihtiyacı karşılanamazsa görevlerini yerine getiremezler. Ayrıca kanda bulanan yüksek miktarda şeker de vücut için zehir gibidir. Şeker hastalığının nedeni kalıtsal olabildiği gibi çevresel faktörlerde şeker hastalığına sebebiyet verebilir.

Şeker Hastalığı (Diyabet) Belirtileri

  • Gündelik hayatta normalin üzerinde fazla su tüketmek ve sürekli susuzluk hissetmek.
  • Hücrelerin şekere ihtiyaç duyması sonucu oluşan açlık hissi ve iştahın açılması.
  • Çok sık idrara çıkmak ve bu yüzden uykusuzluk çekmek.
  • Cilt yüzeyinde kurumalar ve çatlakların oluşması.
  • Sürekli devam eden bir şekilde halsizlik ve yorgunluk oluşması, ayrıca çabuk yorulmak.
  • Vücut üzerinde açılan herhangi bir yaranın geç iyileşmesi.
  • Görme konusunda sıkıntıların oluşması, bulanık görme.

Bu tip şikayetleri olan insanlar da şeker hastalığı görülme ihtimali yüksektir. Bir doktora başvurmakta fayda vardır.

Şeker Hastalığına Bağlı Oluşabilecek Hastalıklar

İnsan vücudu mükemmel bir mekanizma şeklinde tasarlanmıştır. Bir bölgede oluşabilecek bir sorun diğer bölgeleri de etkileyebilir. Şeker hastalığı oluştuğu zamanda vücudun diğer organları bundan etkilenir. Kan içerisinde oluşan yüksek şeker nedeni ile damalarda hasarlar oluşabilir. Damarlarda oluşan hasarlar sonucu kalp krizi, felç, kangren gibi çok ciddi sorunlar oluşabilir. Aşırı şeker nedeni ile damar tıkanıklığı oluşması da muhtemeldir. Kanın vücutta sağlıksız dolaşımı nedeni ile beyin, kalp, böbrek gibi hayati organlar başta olmak üzere, ayaklarda ve gözlerde tahribatlar meydana gelebilir. Şeker yetersizliği nedeni ile vücut hücrelere gerekli olan şekeri protein ve yağlardan üretmeye çabalayacaktır. Bu yüzden kilo kaybı ve vücutta asit artışı gözlemlenir. Hastanın şeker komasına girme ihtimali yüksektir.

Şeker Hastalığı Çeşitleri

İki çeşit şeker hastalığı vardır

TİP 1 Şeker Hastalığı

Pankreasta insülin üreten hücrelerin hasar görmesi veya insülin üretimini engelleyen bir hastalığın bulunması sonucu oluşur. Başlama yaşı 20 den küçüktür, hasta zayıflamaya başlar. Belirtileri;

  • Kandaki şeker miktarının artması.
  • Karaciğerin yağ tüketiminin artması.
  • Vücuttaki protein miktarında azalma.

TİP 2 Şeker Hastalığı

Şeker hastalığı denildiği zaman kastedilen hastalıktır. Tip 2 şeker hastalığında insülin üretilememesinden ziyade insülinin etki gösterememesi hastalık nedenidir. Erişkin tipi diyabette denir. Başlama yaşı 40 ve üzeridir. Hastalar genellikle fazla kiloludur.

Tanı Koyma

Hastalığın tespiti için idrar testi ve kan testi yapılır. İdrarda ve kanda yüksek miktarda şekere rastlanırsa şeker hastalığı tanısı konulur ve tedavi süreci başlar.

Tedavi Yöntemleri

Şeker hastalığı tedavisinde hiçbir zaman kesin iyileşme olmaz, tedavi amacı kanda bulunan şekeri dengelemektir.

Tedaviye dengeli beslenme ile başlanır. Doktor gözleminde yeme içme konusunda düzenlemeye gidilir. Bal, şeker gibi kolay sindirilen besinler yerine tahıl ve sebzeler tüketilmelidir.

Sonrasında hastaya spor yapması önerilir. Bu şekilde hem fazla kilolardan kurtulunmuş olur, hem de kaslarda bulunan fazla şekerin yakılmasını sağlar.

En etkili ve mutlaka yapılması gereken tedavi ise insülin tedavisidir. Dışarıdan vücuda verilen insülin sayesinde kan da bulunan fazla şeker azaltılıp şeker miktarı dengelenmiş olur. Tedavi doktor gözetiminde başlar ve hastalığın durumuna göre doz şiddeti ayarlanabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz