Sınavlara Nasıl Hazırlanılmalı?

  0
  49
  SINAVLARA HAZIRLIK,ÖSYM,ayt,yks,tyt,sınav düzeni,üniversite sınavı
  SINAVLARA HAZIRLIK,ÖSYM,ayt,yks,tyt,sınav düzeni,üniversite sınavı

  İnsanlar hayatlarının bir bölümünde birçok kere sınavlara girmiş ve gelecekleri adına bir şeyler yapmaya çalışmışlardır. Her insanın hayatta girdiği sınavlar mutlaka vardır. Bu sınavlar bazen başarı ile bazen de istenilmeyen sonuçlarla karşımıza çıkmaktadır. Başarı her sınavda olması beklenen bir durum olsa da bazen yanlış çalışma taktikleri ve gevşek çalışmalardan dolayı kaybedilen birçok sınav olmuştur. Sınavlara hazırlık dönemleri oldukça önemli dönemlerdir. Bu dönemde sınava hazırlanan insanların beyin olarak tamamen sınava odaklanmaları başarıyı etkileyen en önemli unsurdur.

  Sınav zamanı kişinin mutlaka sınava yönelik eylemlerde bulunması gerekmektedir. Sınava nasıl çalışılır sorusu birçok öğrencinin kafasını kurcalamaktadır. Sınav öncesinde yapmanız gereken birçok hazırlık bulunmaktadır. Öncelikle sınav öncesinde yeni öğrenilen bir konunun sık sık tekrar edilmesi oldukça önemlidir. Konu tekrarları kişinin bir bilgiyi tamamen hazmetmesini ve sorularda karşısına çıktığında diğer öncüllerle bağlantı kurmasına yardımcı olmaktadır. Bu konuda öğrencilerin en büyük eksikleri genel olarak ders tekrarlarında ortaya çıkmaktadır. Tekrar her gün yapılması gereken bir aktivitedir.

  KONUYU SİZE SORU ÖĞRETİR !

  Bol Soru Çözümü Yapılmalı

  Öğrenciler mutlaka sınava hazırlık dönemlerinde bol bol soru çözmeliler. Etkili ders çalışma yöntemleri içerisinde ilk olarak öğrenciye verilen tavsiye sürekli yapılan tavsiye ve yeni öğrenilen konu üzerinde sık sık soru çözülmesidir. Soru çözme işlemi basite alınmamalıdır. Çünkü farklı soru şekillerinin görülmesi konuya yaklaşımınız konusunda da farklı perspektifler kazandıracaktır. Bu konuda öğrencilerin konu tekrarı ardından konu üzerinde çok farklı sorular çözerek konuyu iyice pekiştirmeleri gerekmektedir. Günlük belli saat aralıklarında çalışmalarını düzenli olarak yürütmeleri sınavda da büyük bir başarı elde etmelerine yardımcı olacaktır.

  SINAVLARA HAZIRLIK,ÖSYM,ayt,yks,tyt,sınav düzeni,üniversite sınavı
  SINAVLARA HAZIRLIK,ÖSYM,ayt,yks,tyt,sınav düzeni,üniversite sınavı

  Ders Programı Yaparak Çalışın

  Programlı ders çalışmak oldukça önemlidir. Bir insan günün her saatinde ders çalışamaz kısa aralıklar vermesi beyni tazeler ve tekrardan çalışmaya başladığında ise oldukça açık bir zihinle dersini daha iyi kavrar. Kişinin günün belli saatlerinde konu çalışması belli saatlerinde de soru çözümü yapması gerekmektedir. Tek bir kaynağa bağlı kalmadan piyasadaki iyi ders kaynaklarından bir kaç tane satın alınarak farklı kaynaklardan çalışılması bilgilerin de eksik yönlerini kapatmada oldukça faydalı olacaktır.

  Her bakımdan ders çalışmak emek vermek bir sınavı kazanmak için yeterli olmamaktadır. Her şeyden önemlisi bilgiyi tam olarak hazmetmek çok önemlidir. Bir soru çözdüğünüz yanlışlarınızın doğru cevaplarını mutlaka öğrenmelisiniz. Soru çözme eylemi eksiklerinizi görme amacı ile yapıldığı taktirde sizler de daha iyi bir şekilde öğrendiğinizi göreceksiniz.

  SINAVLARA HAZIRLIK,ÖSYM,ayt,yks,tyt,sınav düzeni,üniversite sınavı
  ösym,yks,ayt,tyt,üniversite sınavı,sınavlara hazırlık

  Konuyu İyi Öğrenin

  Ders çalışma stratejilerinden biri de konuyu çok iyi öğrenmektir. Bir matematik konusunda tüm kuralları bildiğiniz taktirde birçok soruyu çözebilirsiniz. Hatta soruyu gördüğünüz anda çözüm şekli kafanızda şekillenecektir. Tek bir konu anlatımlı kitap yerine birkaç yayının hazırladığı kitaplardan faydalanabilirsiniz. Sınavlara çalışma tavsiyeleri içerisinde önerilen kaynaklardan çalışmanız sizin için daha etkili olacaktır. Farklı kaynakların soru bankaları da sizlere sınavlarda çıkacak soru tipleri hakkında bir bilgi verecektir. Geçmiş yıllarda çıkan sorulara göz atarsanız sınav soru sistemini az çok görmüş olursunuz.

  SINAVLARA HAZIRLIK,ÖSYM,ayt,yks,tyt,sınav düzeni,üniversite sınavı
  sınavlara hazırlık.ayt.yks.tyt.üniversite sınavı

  Sınav Döneminde Olumsuzluklardan Uzak Durun

  Öğrenciler birçok konuda kararsız davranmaktadırlar. Sınav döneminde olumsuz konuşan insanlardan ve arkadaşlardan özellikle uzak durmanız iyi bir davranış olacaktır. Olumsuz olan insanlar birçok konuda sizi de olumsuz etkileyecekleri için bu insanlardan uzak durmanız moral seviyenizi düşürmelerine engel olacaktır. Başkaları ile yarışmak yerinize kendinizle yarışmalısınız. Yapmanız gereken bir diğer çalışma önerisi de mutlaka belirli periyotlarda deneme sınavları çözmelisiniz. Deneme sınavları ile sürekli seviyenizi görebilir ve eksiklerinizi kapatmak için kendinize bir fırsat verebilirsiniz.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz